ZAKOŃCZYLIŚMY ROK SZKOLNY 2022/2023
23 czerwca 2023 podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego uczniowie odebrali swoje świadectwa. Teraz czas na upragnione WAKACJE.
Życzymy Wam niezapomnianych, słonecznych wakacji, spędzonych radośnie, bezpiecznie i zdrowo.
Do zobaczenia we wrześniu!
FOTOGALERIA z uroczystości
DZIEŃ PUSTEJ KLASY
21 czerwca ogłoszono w naszej szkole Dniem Pustej Klasy. To był bardzo ciekawy dzień, wszystkie lekcje odbywały się poza salą lekcyjną – troszkę na szkolnych korytarzach, ale większość na zielonych terenach otaczających szkołę. Pogoda nam dopisała i nauka w takich warunkach sprawiła nam dużo frajdy,
CZYTANIE NA TRAWIE
19 czerwca uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły włączyli się w akcję „Czytanie na trawie”. W trakcie lekcji wyszliśmy z książkami na teren szkoły i na kocach wspólnie czytaliśmy. Graliśmy również w swoje ulubione gry . Uczniom klas młodszych i przedszkolakom książki czytali członkowie Klubu Przyjaciół Biblioteki wraz z nauczycielem. Marzanna Kościołek
DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE I PRZEDSZKOLU
14 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Tego dnia dzieci mogły zwiedzić naszą szkołę i zobaczyć, m.in. sale lekcyjne, salę gimnastyczną, stołówkę, świetlicę, salę do robotyki oraz salę do zajęć logopedycznych i zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Dzieci mogły stworzyć swoje prace z wykorzystaniem mas sensoplastycznych, zaprojektować zabawkę dmuchawkę do ćwiczeń logopedycznych i zakodować roboty. Na zakończenie był słodki poczęstunek w postaci waty cukrowej.
FOTOGALERIA Dzień otwarty w szkole
FOTOGALERIA Dzień otwarty w przedszkolu
ŚLIMAKI W PODRÓŻY
13 czerwca odwiedził naszą szkołę teatr Magmowcy. Tym razem, w ramach projektu ANIMACJE Z MAGMĄ, uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w zabawie ,,ŚLIMAKI W PODRÓŻY”
SZKOLNA WYCIECZKA DO WARSZAWY
13 czerwca 2023 roku odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy.
Nasze wojaże rozpoczęliśmy o 7.00. Po dwuipółgodzinnej podróży, byliśmy w Żelazowej Woli. Kiedy przepięknym parkiem podążaliśmy w kierunku dworku Chopina, wokół rozbrzmiewały mazurki i walce tego sławnego kompozytora. Na czas zwiedzania przenieśliśmy się w czasie do I połowy XIX wieku. Pan przewodnik zaprezentował nam wnętrze domu, w którym urodził się Chopin i przystępnie opowiedział o życiu i twórczości pianisty.
Następnie udaliśmy się w dalszą drogę. Kolejnym punktem programu był Wilanów. Na deptaku do pałacu króla Jana III Sobieskiego czekali już na nas, w strojach z epoki, przewodnicy. Opowiedzieli nam w niezwykle pasjonujący sposób o historii budowli, do której zmierzaliśmy. Poznaliśmy też zasługi naszego króla. W murach pałacu, wzięliśmy udział w warsztatach drukarskich i tańca dawnego.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na ciepły posiłek, a potem już pełni wrażeń, wróciliśmy do Cierpic.
WYCIECZKA KLASY 8A DO TRÓJMIASTA
7 czerwca klasa 8a pojechała na wycieczkę klasową do Trójmiasta. Na początku naszej wyprawy udaliśmy się do Sopotu, gdzie zobaczyliśmy Krzywy Domek, spacerowaliśmy po sopockim molo i po plaży. Następnie pojechaliśmy do Gdańska. Tam podczas spaceru po Starówce przewodnik opowiedział nam o bardzo ciekawej historii miasta. Później w Ośrodku Kultury Morskiej na interaktywnej wystawie poznawaliśmy tajemnice morza. Mogliśmy sterować modelami statków w basenie, odbyć wędrówkę w głąb oceanu za sterami batyskafu albo załadować kontenery w porcie. Wycieczka dostarczyła wielu wspaniałych wrażeń. Opiekę nad uczniami sprawowały p. Marzanna Kościołek i p. Agata Raczkowska.
UCZNIOWIE KLAS 1-3 NA WYCIECZCE
7 czerwca 2023 roku uczniowie klas 1-3 wyjechali na wycieczkę. Podczas wyjazdu uczniowie zwiedzili Osadę w Biskupinie, płynęli rejsem oraz jechali kolejką wąskotorową ze Żnina do Wenecji. To była intensywny wyjazd, ale humory i pogoda wszystkim dopisały.
UCZNIOWIE ZDOBYWAJĄ KARTĘ ROWEROWĄ
29 maja uczniowie klasy 4a przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Swoje rzetelne przygotowanie udowodnili w obu częściach tego egzaminu ( test wiedzy oraz jazda sprawnościowa po torze). Większość z nich zakończyła wynikiem pozytywnym egzamin i uzyskali karty rowerowe.
PIKNIK RODZINNY
Czerwiec to miesiąc, w którym odbywają się festyny. Taka impreza odbyła się w piątek – 2.06.2023r. na boisku SP w Cierpicach. O godz. 15.00 pani dyrektor – Ewa Błaszkiewicz przywitała zebranych gości oraz wszystkich przybyłych na zabawę.Podczas festynu można było zaobserwować szeroki przekrój wiekowy uczestników. Wraz z dziećmi przybyli rodzice, rodzeństwo oraz dziadkowie. Dla nikogo nie zabrakło atrakcji.
Były dmuchańce, malowanie twarzy, rozgrywki sportowe, warkoczyki, tatuaże. Oczywiście na uczestników czekały różnego rodzaju smakołyki: grochówka, kiełbaski, kromka swojskiego chleba ze smalcem. Na deser można było zjeść w kawiarence ciasto, watę cukrową, a także zakupić lody. Uczestnicy festynu zwrócili uwagę na występy, które towarzyszyły przez cały czas trwania festynu.
Przedsięwzięcie udało się, dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę. Do zobaczenia za rok.
MAM TALENT
Dnia 01.06.2023 r. w naszej szkole odbył się przegląd talentów,,Mam Talent „. Serdecznie dziękujemy młodym artystom grającym, tańczącym i śpiewającym. Było wspaniale do zobaczenia za rok. Tego dnia odbył się w szkole Dzień Sportu.
KLASA 4A I 5A NA WYCIECZCE
19 maja 2023 uczniowie klasy 4a i 5a udali się na wycieczkę do kopalni soli kamiennej w Kłodawie i Inowrocławiu
EKOLODZY Z SP CIERPICE W BALCZEWIE
Dnia 16 maja 2023 uczniowie zainteresowani ekologią i ochroną środowiska z klas 4-8 wzięli udział w wycieczce do Punktu Edukacji Ekologicznej w Balczewie. Była okazja do zapoznania się z linią recyklingu plastików w Firmie Plat-Mar oraz wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych. Młodzi ekolodzy spędzili również trochę czasu w inowrocławskich Solankach, gdzie oglądali konstrukcje tężni solankowych i bawili się w siłowni na świeżym powietrzu pod tężniami.
KLASA 7A NA WYCIECZCE W ŁODZI
16 maja klasa 7a pojechała do Łodzi na wycieczkę klasową. Tego dnia uczniowie odwiedzili Centrum Nauki i Techniki EPC- zapoznali się m.in z tajnikami wytwarzania prądu w elektrowni węglowej oraz urządzeniami do jego tworzenia. Następnie zwiedzali reprezentacyjną ulicę Piotrkowską i poznawali historię Łodzi, jako miasta przemysłowego. Zobaczyli także łódzką Aleję Gwiazd. Na koniec odwiedzili Orientarium i zoo. Wycieczka dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń. Opiekę nad uczniami sprawowały p. Joanna Grabowska i p. Agata Raczkowska.
KONSTYTUCJA 3 MAJA
232. ROCZNICA
KOSTKA W SZKOLE
17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Kostki Rubika. Słynna łamigłówka została wynaleziona w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika. Standardowa kostka Rubika składa się z 26 sześcianów i przegubu znajdującego się wewnątrz. Umożliwia on poruszanie się poszczególnych elementów. Podczas układania modelu 3x3x3 można uzyskać ponad 43 tryliony różnych kombinacji, a optymalna liczba ruchów potrzebna do ułożenia kostki znajduje się w przedziale 20-29. Gra wymyślona kilkadziesiąt lat temu ciągle jest popularna. Doczekała się też wielu modyfikacji oraz własnego święta. My świętowaliśmy dzień kostki 18 kwietnia. Samorząd Uczniowski przygotował specjalny ,,cubingowy” kącik. Podczas przerw chętni uczniowie, mogli spróbować ułożyć kolorowe ścianki tej niezwykłej kostki. Dla niektórych uczniów to było pierwsze spotkanie z najpopularniejszą logiczną zabawką świata. Oczywiście nie zabrakło wśród naszych uczniów, prawdziwych mistrzów -speedcuberów, którzy zaprezentowali swoje możliwości w układaniu kostki Rubika na czas. Niekwestionowanym mistrzem szkoły okazał się Szymon Bełcik z klasy V. Kostkę standardową (3x3x3) ułożył w 1 min i 14 s! Z kostką „trójkątną” uporał się w 13,5 sekundy!!! Świetny wynik w układaniu kostki na czas uzyskała też Nadia Fliege (2 min 26 s), a Paweł Walczak zmierzył się z kostką 2x2x2. Z taką wersją kostki uporał się w 34 sekundy! Wszystkim gratulujemy wyników! Podziękowania dla uczennic z klasy 8a oraz przewodniczącego SU, za sprawne przeprowadzenie obchodów Dnia kostki Rubika. Aleksandra Załuska
WYCIECZKA DO MUZEUM PIŚMIENNICTWA I DRUKARSTWA W GRĘBOCINIE
30 marca klasy: II a i III a pojechały na wycieczkę do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. W muzeum spróbowaliśmy swoich sił w kaligrafii, a także poczuliśmy smak dawnej sztuki drukarskiej, drukując na starej żeliwnej prasie. Sami też musieliśmy stworzyć papier, czerpiąc go z kadzi papierniczej za pomocą sita.
MagMa ,,Zakochana wiosna”
21 marca do naszej szkoły przyjechali aktorzy z Agencji Artystycznej MagMa. Wiolonczela i Flecik grają razem w orkiestrze, ale z powodu kłótni rozsypują się nutki ich wspólnej piosenki. Muszą temu zaradzić i znaleźć klucz wiolinowy, jeżeli chcą kiedyś zagrać raz jeszcze razem w duecie. Pomagają im w tym nasi dzielni uczniowie klas I- III, którzy wcielają się w role m.in.: kotków, biedronek i żabek. Justyna Grażewicz
POWITANIE PANI WIOSNY
Dnia 22 marca o godzinie 9.50 już po raz drugi uczniowie klas I – VIII naszej szkoły wyruszyli barwnym pochodem powitać Panią Wiosnę. Każda klasa wykonała kukiełkę wiosny. Uczniowie przemaszerowali wokół szkoły ulicami: Szkolną, Zakole, Kolejową. Po drodze rozbrzmiewały z przenośnego głośnika piosenki o wiośnie, a w przerwach wszyscy wznosili głośne okrzyki: „Witaj, witaj wiosno!” lub „Wiosna jest radosna!” itp.
To nie był jednak koniec obchodów. Po zakończeniu przemarszu uczniowie ustawili się klasami na szkolnym boisku i tam nastąpiło oficjalne pożegnanie z zimą, czyli zdjęcie czapek, szalików i rękawiczek, w które przybrane były kukiełki wiosny. Później rozegrano specjalną konkurencję, czyli rzucanie papierowymi kulkami do ustawionych przed klasami plastikowych skrzynek. Każda niewrzucona kulka oznaczała jeden dzień z przymrozkami tej wiosny. W tej konkurencji najlepsze okazały się klasy: 1a, 3a, 2a i 8a. Na koniec każda z klas wykrzyczała głośno przygotowane hasło na powitanie wiosny.
Teraz już nikt nie ma wątpliwości, że jest wiosna, a jeżeli zdarzą się jeszcze jakieś przymrozki, to cóż…
Kilka papierowych kulek, niestety, nie wpadło do skrzyneczki 🙁 Lech Cieślak
EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA OPANOWAŁY SZKOŁĘ
Wydarzenie miało miejsce 7 marca 2023 r. Tego dnia uczniowie naszej szkoły i dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję zobaczyć, a nawet dotknąć, egzotyczne owady, pajęczaki, czy gady. Sporo dowiedziały się o ich zwyczajach i trybie życia. Podziwiały m. in. niesamowite zdolności kamuflażu kameleona, czy taniec straszyka. Była też okazja wykazania się wiedzą na temat prezentowanych zwierząt, a dla najlepszych były nagrody. Tę żywą lekcję przyrody na pewno będziemy długo wspominać. Aleksandra Załuska
NOCKA W SZKOLE
W dniu 24 luty 2023 od godziny 19.00 uczniowie naszej szkoły miło spędzali wieczór na terenie naszej szkoły. Akcja została zorganizowana w celu urozmaicenia obchodów Dnia Patrona Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie czytali fragmenty książek naszego patrona, rozwiązywali rebusy związane z postaciami z jego książek, grali w gry planszowe. Odbył się turniej tenisa stołowego na holu szkoły. Na życzenie uczniów chętni mieli okazję nauczyć się kroków belgijki. Atrakcją było wspólne spożywanie pizzy zamówionej z pobliskiej pizzerii. O północy klasy młodsze szukały ukrytych skarbów na terenie naszej szkoły. Uczniowie bawili się znakomicie. Dorota Wiśniewska
BAL KARNAWAŁOWY KLAS I – III
Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 25 stycznia 2023 roku. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na holu podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASACH I – III
Uczniowie klas I – III zaprosili dziadków na uroczystość, aby podziękować babciom i dziadkom za ich dobro oraz wyrazić swoją miłość. Dzieci recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały piosenki, a rodzice zadbali o poczęstunek dla wspaniałych gości. Występ małych aktorów wprawił wszystkich w radosny nastrój. Wnuczęta zostały nagrodzone gromkimi brawami, po czym udały się do swoich babć i dziadków z życzeniami i miłym upominkiem. Uśmiech i radość, które towarzyszyły tej wyjątkowej uroczystości, dały wyraz tego, jak ważne są chwile w życiu każdego z nas. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jaki dziadków.
BEZPIECZNE FERIE
W piątek przed feriami zimowymi odbyły się spotkania z policją. Tematem pogadanek było bezpieczeństwo podczas zabaw w trakcie ferii, jak również
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w domu.
31. FINAŁ WOŚP
29 stycznia 2023 w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cierpicach odbył się kolejny, 31.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zgromadził u nas bardzo wiele osób, pragnących wesprzeć szczytny cel. Niedzielny Finał poprzedzony został sobotnią licytacją atrakcyjnych fantów.
W czasie imprezy wspaniale zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły i oddziałów przedszkolnych. Dzieci pod opieką swoich wychowawczyń przygotowały „Orkiestrowe” występy taneczne, wokalne i instrumentalne.
Wszyscy obecni mogli korzystać też z oferty stoisk zorganizowanych przez nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Była to m.in.: loteria fantowa, podczas której kilkoro z uczestników miało szczęście wygrywając specjalne, atrakcyjne dodatkowe nagrody- vouchery do bardzo znanej toruńskiej cukierni. Można się było również uraczyć pyszną grochówką, hot-godami, watą cukrową, wyborem ciast, kawą, herbatą lub sokiem owocowym. Dzięki hojności sponsorów oraz bardzo wielu rodziców naszych uczniów na licytację jak i loterię trafiło dużo ciekawych przedmiotów i gadżetów, jak również atrakcyjnych wejściówek czy usług. To wsparcie pozwoliło nam kolejny raz zagrać w Finale tej fantastycznej, jakże pomocnej wszystkim Orkiestry.
Wszystkim nam towarzyszył dobry humor oraz wielka chęć pomagania i bycia razem w tym ważnym dniu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie tej wielkiej akcji charytatywnej!
KLASA 4 I 5 W MUZEUM BRUDU I MYDŁA W BYDGOSZCZY
25.01.2023 klasy 4 i 5 wybrały się na wycieczkę do Muzeum Brudu i Mydła w Bydgoszczy. Po bardzo ciekawych zajęciach w Muzeum uczniowie przespacerowali się po bydgoskiej Starówce oraz Wyspie Młyńskiej. podziwiając typową dla tych miejsc zabudowę.
SZLACHETNA PACZKA
W grudniu obecnego roku szkolnego nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”. Pomagaliśmy samotnej mamie i dwójce jej dzieci. Po raz kolejny społeczność szkolna stanęła na wysokości zadania! Rodzice, uczniowie, dyrekcja naszej placówki, nauczyciele przedszkola i szkoły w Cierpicach z zaangażowaniem włączyli się w pomoc potrzebującym. Udało się zgromadzić imponującą ilość darów! Wśród nich znalazły się przede wszystkim rzeczy, których rodzina potrzebowała – żywność, chemia, środki czystości, materiały szkolne dla dzieci, odzież, talerze i inne artykuły gospodarstwa domowego, firanki, pościele, no i przede wszystkim nowa, automatyczna pralka, którą – dzięki hojności rodziców oraz pracowników przedszkola i szkoły – udało się kupić. Do rodziny trafiło w sumie 15 paczek z darami!
Warto było podejmować to wyzwanie. Nie tylko dlatego, żeby pomóc innym – choć to był cel najważniejszy. Jednak równie ważne było uczestniczenie w spontanicznym odruchu solidarności lokalnej społeczności, w dzieleniu się z innymi, w lekcji empatii, którą dajemy naszym dzieciom i uczniom. Świąteczne i noworoczne życzenia są piękne, ale szlachetne są czyny! Dziękujemy! Samorząd Uczniowski
JASEŁKA
21.12 2022 w szkole panowała już świąteczna atmosfera. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszyscy zgromadzili się w pięknie ustrojonej sali, aby wziąć udział w Jasełkach.
SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY
19.12 2022 uczniowie klas 4 – 8 uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym grupy T z Torunia. Spektakl nosił tytuł „Wielka ucieczka”
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki.” – Cyceron
Dnia 13 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Zanim jednak pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez kolegów z klasy VIII, podczas którego odgadywali bajkowe zagadki. Dowiedzieli się również, jak dbać o książki oraz zapoznali się z regulaminem ich wypożyczania. Przyszli czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, po którym nastąpiło uroczyste pasowanie.
Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki. Marzanna Kościołek
SZKOLNE ANDRZEJKI
Tradycyjne „andrzejki” odbyły się w naszej szkole w tym roku we wtorek, 29 listopada. Uczniowie klas I-VIII mieli okazję – z przymrużeniem oka – poznać swoją sercową, finansową czy zawodową przyszłość. Wszystko dzięki wróżbom, które fachowo przeprowadzali przedstawiciele uczniów z klasy V i VIII. Każdy miał więc szansą dowiedzieć się i kim zostanie w przyszłości, i czy fortuna będzie mu sprzyjać, i jakie imię będzie miał jego przyszły towarzysz lub towarzyszka życia. Wszystko oczywiście podane zostało z humorem i należnym zabawie dystansem!
W organizacji i przeprowadzeniu zabawy brali udział – z ramienia Samorządu Uczniowskiego – Agnieszka Paszkiewicz, Martyna Węglińska, Oliwia Walter, Piotr Bełcik, Szymon Bełcik, Wiktoria Pawłowska, Marcjanna Nowak. Dla wszystkich ogromne brawa! Całość pomogli spiąć: Amelia Karolewska i Igor Witalis. Im też należą się podziękowania.” Aleksandra Załuska, Agata Struven
FOTOGALERIA
PRZEDSTAWIENIE „KLIK W SIECI”
28.11.2022 klasy 4-8 odwiedziły aulę UMK na przedstawieniu Teatru Wrocławskiego „Klik w sieci. O hejcie w internecie”. Scenariusz Michał Grzebieniak, muzyka Justyna i Marcin Suszyńscy. Dorota Wiśniewska
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
W czwartkowe popołudnie – 10 listopada uczniowie wraz z rodzicami ,pracownicy szkoły i goście spotkali się na sali gimnastycznej na „Ognisku Patriotycznym „. Wydarzenie to miało na celu integrację wszystkich obecnych wokół symboli i wartości patriotycznych.
W klimatycznej scenerii każda klasa, a także przedszkolaki, zaprezentowali swoje wykonanie wybranej pieśni patriotycznej lub piosenki wojskowej. Wybrzmiały między innymi: „Płynie Wisła, płynie”, „Przybyli Ułani”, „Rota” i wiele innych.
To wydarzenie wspaniale wpisało się w kreowanie w naszych uczniach ideałów, gdzie miłość do Ojczyzny zajmuje szczególne miejsce.
Radosne świętowanie zakończył słodki poczęstunek przygotowany na szkolnym holu.
SZKOŁA DO HYMNU
Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki “Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie: 11:11. Cała społeczność szkolna w strojach galowych przystrojonych kotylionami, zebrała się na holu szkoły, by poprzez śpiew uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
MISTRZOWIE WRZEŚNIA
W naszej szkole raz w miesiącu spośród uczniów klas 1-3 wybierani są Mistrzowie: ortografii, kaligrafii, rachunków oraz zachowania. 27.10. zostały wręczone dyplomy za wrzesień. Uczniom, którzy otrzymali to wyróżnienie i zostali Mistrzami serdecznie gratulujemy. Magdalena Dziergowska
PASOWANIE NA UCZNIA
28 października odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze i tańczyć oraz wykazały się wiedzą z różnych dziedzin. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły – Ewę Błaszkiewicz.
Na koniec pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz mnóstwo upominków zafundowanych przez Gminę Wielka Nieszawka oraz Rodziców.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów na nowej, szkolnej drodze. Magdalena Dziergowska
BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
27 października w naszej szkole odbył się Bal Wszystkich Świętych dedykowany dla klas 1-3. Uczniowie mieli okazję przebrać się za postaci świętych lub aniołków. Była siostra Faustyna, św. Józef, św. Mikołaj, św. Maria, św. Piotr i wiele aniołków. Dzieci fantastycznie się bawiły przy muzyce, którą znają. Magdalena Dziergowska
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – W NASZEJ SZKOLE RÓWNIEŻ
Celem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” jest wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży. Cel ten można osiągnąć oraz wzmocnić poprzez praktykę codziennego czytania dzieciom.Jest to sposób nie tylko skuteczny, ale też tani i przyjazny dziecku.
Kampania czytania z hasłem „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!” jest adresowana do rodziców, opiekunów, wychowawców i edukatorów. Codzienne czytanie dziecku przez dorosłego przynosi ogromne korzyści, m.in.:
– buduje więź z dzieckiem będącą fundamentem jego zdrowia emocjonalnego,
– doskonali język i ułatwia rozumienie świata,
– rozwija zasoby wewnętrzne dziecka, w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną,
– poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i w życiu.
W ramach tej akcji nauczyciel biblioteki spotkał się z uczniami klasy I a, II a i III a a także z przedszkolakami czytając książki z serii Cała Polska czyta dzieciom, które są dostępne w bibliotece szkolnej. Marzanna Kościołek
XXII DZIEŃ PAPIESKI
26 października obchodziliśmy w naszej szkole XXII Dzień Papieski. Hasłem tegorocznego XXII Dnia Papieskiego były słowa św. Jana Pawła II „Blask prawdy”. Podczas uroczystej akademii, przygotowanej przez panie: Marię Proch, Justynę Grażewicz, Joannę Czyczyn – Ejgird, Joannę Filipska i Edytę Specjał, wystąpiła uczennica kl. VII a Nikola Wurm oraz uczniowie klasy VIII a Agnieszka Paszkiewicz, Igor Witalis i Julia Polanowska oraz uczniowie koła teatralnego. W sercach i posłudze Ojca Świętego szczególne miejsce zajmowali ludzie młodzi, którym stawiał wysokie wymagania moralne, ale dla wielu był największym autorytetem i przyjacielem. Zachęcał do pracy nad sobą, uczył miłości i szacunku do drugiego człowieka. Uczniowie wysłuchali ciekawostek z życia Jana Pawła II, anegdot i mogli posłuchać wzruszających utworów. Uczennica klasy VI a Hanna Taruć zagrała na flecie poprzecznym ukochaną pieśń Ojca Świętego pt. „Barka”. Edyta Specjał
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, znany również jako Dzień Nauczyciela – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Z racji tego święta, jak co roku uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczystą akademię.Następnie złożyli życzenia oraz wręczyli kwiaty nauczycielom i pracownikom z okazji ich święta. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy 7a i 8a pod kierunkiem wychowawczyń p. Joanny Grabowskiej i p. Marzanny Kościołek. Opiekę nad sprzętem muzycznym i nagłośnieniem sprawował .Lech Cieślak. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz lokalnych na czele z Wójtem Gminy p. Krzysztofem
Czarneckim. Joanna Grabowska
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie stworzyli portrety swoich nauczycieli. Ich prace cieszyły oczy nauczycieli i gości podczas uroczystości. Można je również obejrzeć w wirtualnej GALERII.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody święta czytając kolegom fragmenty swoich ulubionych książek. Marzanna Kościołek
SPOTKANIE Z PSAMI
W dniu 9 września 2022 naszą szkołę odwiedzili panowie opiekunowie z dwoma psami – sympatycznym berneńskim psem pasterskim oraz żywiołowym, bardzo młodym owczarkiem niemieckim. Celem spotkania dzieci z psami było przede wszystkim zaprezentowanie właściwych, bezpiecznych zachowań dzieci w razie ewentualnego kontaktu z psem agresywnym.
Z pieskami spotkały się zarówno przedszkolaki, jak i dzieci i młodzież z klas I-VIII. Zwierzęta ukazały nam szereg swoich umiejętności, zaś dzieci miały okazję do bliskiego, choć oczywiście kontrolowanego przez opiekunów,kontaktu z nimi. Nauczyły się zachować bezpieczeństwo, gdy spotkają niebezpiecznego psa. Pieski rozbudziły w dzieciach pozytywne emocje – od radości po chęć niesienia im opieki.
Spotkanie dwu „kudłatych bohaterów” przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze i, co ważne, było pożyteczne i pouczające.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
16 września 2022r. uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z przedszkola po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata"”. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze”. Celem akcji było uświadomienie ludziom, że wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze! Te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma. W akcji wzięły udział wszystkie klasy naszej szkoły, a także dzieci z oddziałów przedszkolnych. Uczniowie posprzątali teren wokół szkoły oraz najbliższą okolicę. Porządkowali tereny zalesione oraz pobocza lokalnych dróg, gdyż tam, niestety, pozostawia się najwięcej odpadów. Dzieci zebrały około 20 worków śmieci. Zbiórka odbywała się zgodnie z zasadami segregowania odpadów. W przeprowadzeniu akcji wsparł naszą szkołę Urząd Gminy Wielka Nieszawka, dostarczając odpowiednie worki oraz rękawice ochronne.
Udział naszych placówek – szkoły i przedszkola – w akcji „Sprzątane Świata” ma wymiar ekologiczny, ale też edukacyjny dla całej społeczności lokalnej. Zgodnie z tegorocznym hasłem, starajmy się ograniczać ilość odpadów, nie wyrzucajmy ich pochopnie do kosza! A tym bardziej do lasu czy na pobocza dróg!
Danuta Slesińska, Aleksandra Załuska
GMINNE DOŻYNKI
10 września przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małej Nieszawce odbyły się Gminne Dożynki. W trakcie oficjalnych uroczystości naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy pod opieką pani Joanny Grabowskiej. Dożynki uświetniły występy artystyczne uczniów naszej szkoły. Wystąpili uczniowie z klasy 2 przygotowani przez panią Justynę Grażewicz i panią Joannę Filipską, uczniowie klasy 3 przygotowani przez panią Edytę Specjał i panią Agnieszkę Karpińską oraz przedszkolaki pod opieką pani Joanny Kurij oraz pani Anny Jończyk.
NARODOWE CZYTANIE
Włączając się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie, 5 IX 2022 roku uczniowie klasy VIII a zaprezentowali swoim młodszym kolegom fragmenty utworu ” Świtezianka” pochodzącego z tomu Ballady i romanse. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali historii o spotkaniach nad brzegiem. Marzanna Kościołek
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
Dnia 1 września 2022 roku w naszej szkole miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. O godzinie 8.00 w kościele w Cierpicach została odprawiona w tej intencji msza święta.
W czasie dwu zaplanowanych spotkań z uczniami, nauczycielami i rodzicami- o godz. 9.00 klasy IV – VIII , a o godzinie 10.00 klasy I- III, został odczytany list Ministra Edukacji inicjujący nowy rok w szkole. Następnie Pani Dyrektor Ewa Błaszkiewicz przywitała zebranych po przerwie wakacyjnej życząc wszystkim dobrego, udanego i owocnego nowego roku nauki i pracy w szkole. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego uświetniła obecność przybyłych gości- Wójta Gminy Krzysztofa Czarneckiego w towarzystwie zaproszonych przedstawicieli gminy. Po wybrzmieniu symbolicznego pierwszego dzwonka uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal lekcyjnych.
Był to dzień, podczas którego uczniowie mieli okazję spotkać swe koleżanki i kolegów, podzielić się wrażeniami z wakacji ,przywitać się z nauczycielami i gmachem szkoły.
Życzymy wszystkim dobrej energii i motywacji do pracy abyśmy przed kolejną przerwą wakacyjną mogli być zadowoleni z naszych osiągnięć w roku szkolnym 2022/2023.